Bemutatkozás

A Budapest szomszédságában található Vecsés német lakosai egykor gazdag hagyomány- világot és tárgyi kultúrát hoztak létre, melyet a ,,Faluban”, a Jókai utca 6. szám alatt lévő tájházban ismerhet meg a látogató.

Vecsési tájház - udvar
Vecsési tájház - bejárat

A Vecsési Tájházért Alapítvány szinte kényszerítő körülmények hatására jött létre. A Kulturverein fiatal tagjai és barátaik elhatározták, hogy a Káposztafeszten vállalt munkájukkal szerzett, és a felajánlott savanyúságokért kapott pénzt a tájház kialakítására, berendezésére kívánják fordítani. Az átláthatóság igényelt egy önálló számlát és szervezetet, így került bejegyzésre 2005-ben a „Vecsési Tájházért Alapítvány” közhasznú minősítéssel.

A Kuratórium 2009-ben kezdeményezte, hogy a város bocsássa rendelkezésre, adja használatba a tájház céljára megvásárolt, Jókai Mór utca 6. sz. alatti ingatlant, hogy abban tájházat rendezhessen be. Némi huzavona után, a NNÖK támogatásával sikerült elérni, hogy Vecsés Városa és a Kuratórium megállapodást kössön.

A Jókai Mór utca 6. szám alatti ház 1930 körül épült. Építtetője Berger János és Rézner Teréz. A jómódú, gazdálkodó házaspár már elmúlt 50 éves, amikor a régi házat elbontva új ház építésébe kezdtek. Az utcára merőleges tengelyű, ,,gangos” épület megfelelt a korabeli életformának. 1946-ban őket is elűzték otthonukból. A következő két tulajdonos az épületen nem változtatott. Lebontásra csak az istállók kerültek. Ezek helyén épült egy ,,szín”, ami jól látható módon elkülönül a régi épülettől. A ház berendezési tárgyait vecsési családok adományozták. A helyiségek berendezésénél az volt a cél, hogy egy életformát mutassanak be, ezért kerülnünk kellett a túlzsúfoltságot. Ez a szemlélet érvényesült a falakon elhelyezett képek esetében is.

2010 tavaszán megkezdődtek a munkálatok és vele párhuzamosan a gyűjtőmunka is.
A ház berendezési tárgyait vecsési családok adományozták. A helyiségek berendezésénél az volt a cél, hogy egy életformát mutassanak be, ezért kerülnünk kellett a túlzsúfoltságot. Ez a szemlélet érvényesült a falakon elhelyezett képek esetében is.
A kuratórium igényelte külső szakemberek irányítómunkáját, segítségét. Sikerült a Szentendrei Szabadtéri Néprajzi Múzeum két munkatársát megnyerni. Dr.Vass Erika néprajzos a gyűjtőmunkát irányította, és a leltározást végezte. Buzás Miklós főépítész, az épület szakszerű felújítását irányította.

2010 szeptemberében a Kuratórium hívta mindazokat, akik döntésükkel, munkájukkal, támogatásukkal hozzájárultak a Tájház kialakításához. Hívta őket, hogy számot adjon róla, mire jutottak fél esztendő alatt, mire van még szükség, milyen munkákat kell még elvégezni. A Káposztafesztet megelőző pénteken megtelt a ház udvara.
Szlahó Csaba polgármester úr gratulált az elért eredményekhez, és biztosította a Kuratóriumot a további segítségéről. Tették ezt sokan a kedves vendégek közül is.

A hivatalos megnyitó 2011. május 15-én volt. A dátum megválasztása tudatos volt, ekkor emlékeztünk meg a kitelepítés 65. évfordulójáról.

A tájház a két világháború közötti vecsési sváb életformát mutatja be. Az itt élő svábok mintegy felének az elűzése máig ható hatalmas csapás volt.
Hazalátogató vecsésieknek is gyakran jelent megható élményt a gyermekkor, a múlt megidézése.

Forrás: Dr. Vass Erika

Vecsési Tájház © 2023. Minden jog fenntartva.

A weboldalt készítette: bfdesign.hu